Clevelandský hnědák

20. května 2011 v 12:31 | >Bojča< |  Plemena koní

Původ
V 17. století byl zkřížen s andaluskými a berberskými hřebci a stal se z něj ušlechtilý kočárový kůň. Kvalitnější cesty však vyžadovaly rychlejší kočáry i koně. Clevelandské klisny se proto začaly připouštět s polokrevnými hřebci. Této rychlejší a lehčí verzi clevelandského hnědáka se říkalo yorkshirský kočárový kůň. Jeho vlastní chovatelská společnost, založená roku 1886 a vlastní plemenná kniha musela být roku 1936 ukončena z důvodu motorizace dopravy.
Clevelandský hnědá, plemeno kdysi velmi hledané a draze placené, přežilo svého lehčího konkurenta spíše sťastnou náhodou a dnes je velmi vzácné.
Popis
Výška: 162,5 - 164,5 cm.
Hlava: Hlava má některé typické rysypřipomínající andaluského koně, od něhož je toto plemeno částečně odvozeno. Většina těchto znaků ovšem už není patrná na moderním andalusanovi, byla vlastní jeho renesančním předkům. Slabší klabonos, dříve označován jako "beraní" nebo "jestřábí", je typický pro španělská plemena.
Krk: Moderní cleveland, lehčí než jeho předchůdci, má zvlášť mohutný krk a plece.
Tělo: Ač jde o mohutného koně, je cleveland pozoruhodně pohyblivý. Obvod holení má být 22 cm nebo víc. Dospělý, šest až sedm let starý kůň má mít délku od kohoutku k lokti shodnou se vzdáleností od lokte k zemi.
Nohy: Čisté nohy bez rousů jsou hlavním znakem clevelanských hnědáků. Vyvinuly se při práci na těžké jílovité půdě severovýchodní Anglie a osvědšují se při překonávání nejtěžších honebních terénů.
Zbarvení: Cleveland je vždy hnědák s černými končetinami.
 


Komentáře

1 Leopardka Leopardka | 8. května 2013 v 18:54 | Reagovat

není to zas až tak špatný blog, ale promiň, přijde mi to nepřehledné, v těch plemenech sjems e málem ztratila a dost mi jich tam chybí...je to můj názor, jinak docela hezký design

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.